תעזבו את הכולסטרול בשקט – הבדיקה הקרדיווסקולרית המקיפה

מחלות לב וכלי דם הינו הגורם מספר 1 לתמותה בארה"ב.
בדיקות הדם הרגילות לכולסטרול נותנות תמונה חלקית באשר לרמת הסיכון של אדם לסבול ממחלות לב וכלי דם. הבדיקה הקרדיווסקולרית המקיפה מאפשרת לדעת האם הכולסטרול באמת מסוכן, האם ישנה ברקע דלקת כרונית שמחייבת התייחסות, תנגודת אינסולין שדורשת טיפול, או האם מדובר במצב שמזמין טיפול ממוקד עם נוגדי חמצון.

לא הרבה יודעים אבל כמעט 50% מכלל התקפי לב ושבץ להתרחש בחולים עם רמות כולסטרול "בנורמה".
מחקרים חדשים מצביעים על כך שפרמטרים חשובים שאינם נבדקים לרוב, כגון דלקת בתוך דופן העורקים, הוא התורם העיקרי לסיכון של התקפי לב ושבץ.
הדלקת תורמת הן להיווצרות רובד פגיע והן לקרע הרובד.
מעבדת Clevlend Heart Lab מציעה בדיקות דלקת יחודיות הנותנות תמונת מצב מלאה ומפורטת מעבר לבדיקת הכולסטרול הסטנדרטית. בדיקות הדלקת מורכבות מסמנים של דם ושתן, המזהים סיכון דלקתי על פני ספקטרום רחב שבאמצעותו ניתן להתאים טיפול ממוקד כדי להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם.

בין הפרמטרים הנבדקים:

כולסטרול מחומצן: אחד הגורמים המרכזיים בתהליך הטרשתי: מתחיל כאשר חלקיקי LDL עמוסים בכולסטרול חודרים לדופן העורק. בדופן העורק מתחמצן הכולסטרול וה-LDL המחומצן מצטבר בתוך המקרופגים. בכמויות גדולות הם נהפכים לתאי קצף הנערמים זה על זה ויוצרים את הנגע הטרשתי. תוך כדי משתחררים מתאי הקצף חומרי דלקת המזרזים תהליכי קרישה. בסופו של דבר העורק נסתם מקריש דם שנתקע על פני הרובד הטרשתי וסותם את חלל הצינור.

ליפופרוטאין איי קטן LPa: הדומה למה שמכנים הכולסטרול הרע מבחינת הרכבו השומני והחלבוני, אולם הוא מכיל חלבון נוסף הנקרא אפוליפופרוטאין A.
רמות גבוהות של LP a מהוות מדד לסיכון מוגבר למחלות כלי דם, לב, מוח ודמנציה.

אפוליפופרוטאין B
חלבון הנמצא על פני כל הליפופרוטאינים הגורמים לטרשת עורקים. יתרה מזו כל ליפופרוטאין האחראי להופעת המחלה הטרשתית נושא על פניו מולקולה אחת בלבד של APO-B. לכן בניגוד ל LDL מדידת ריכוזו של APO-B בפלסמה משקפת במידת דיוק גבוהה ביותר את המסה של כל הליפופרוטאינים הגורמים להופעתו של הנגע הטרשתי בכלי הדם ומהווה מדד לרמת ה SMALL DENSE LDL.

LDL PARTICLE NUMBER
מדד נוסף שבודק את מספר חלקיקי הליפופרוטאינים. אלו הן הספינות שמסיעות את הכולסטרול בגוף ממקום למקום מעצם היותו של הכולסטרול חומר שומני שאינו מסיס בדם.

מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות מראים כי למעשה המדד החשוב ביותר בהערכת הסיכון הוא לא כמות הכולסטרול עצמו אלא דווקא כמות אותן ספינות. ככל שמספרם רב יותר, הסיכוי לשקיעה והצטברות בדופן כלי הדם גבוהה יותר.

Send this to a friend