קרוהן וקוליטיס – מה גורם למחלות מעיים דלקתיות ואיך ניתן לטפל בהן

מהם הגורמים להתפתחותן של מחלות מעיים דלקתיות? כיצד ניתן לטפל בהן והאם ניתן להימנע מהן? על כך ועוד במאמר שלפניכם.

ישראל הינה שיאנית העולם בכל הנוגע למספר החולים במחלות מעיים דלקתיות מסוג קרוהן וקוליטיס (ביחס למספר התושבים), כאשר מספר החולים עומד כיום על 40,000 ומדי שנה מאובחנים מאות ישראלים נוספים כחולים במחלות מעי דלקתיות.

מספר מילים על מחלות מעיים דלקתיות

מחלות מעיים דלקתיות (IBD) הן מחלות המתבטאות כפגיעה דלקתית ברקמת המעי, אך לא רק. בעיני הרפואה הקונבנציונלית מחלת הקרוהן ומחלת הקוליטיס הכיבית הן מחלות כרוניות של המעי העלולות להשפיע על תפקודם של איברים שונים הקשורים למערכת העיכול, המפרקים, העיניים ועוד.

מחלות מעיים דלקתיות מתאפיינות בין היתר בדלקות חוזרות ונשנות העלולות להופיע בכל חלק של מערכת העיכול (מהפה ועד פי הטבעת), בחסימות מעיים, שלשולים, עצירויות ואף דם בצואה, כתוצאה מכיבים דלקתיים בדופן הפנימית של המעי. שתי המחלות גם יחד, עלולות להוביל לסיבוכים שונים כגון: דלקות באיברים פנימיים, אנמיה, סרטן מעי הגס, קרישי דם ועוד, כאשר הטיפול הניתן לחולי מחלות מעיים דלקתיות כולל טיפול תרופתי שמטרתו הקלה בתסמינים הנלווים להתפרצות המחלה.

הקשר בין חיידקי מעיים למחלות מעיים דלקתיות

הגורמים למחלות המעי הדלקתיות קשורים למספר תסמונות גנטיות, כאשר כל פגם גנטי במערכת העיכול מהווה גורם סיכון להתפרצות המחלה. יחד עם זאת, נמצא בשנים האחרונות קשר בין המיקרוביום להתפתחותן של מחלות מעיים דלקתיות מסוג קרוהן וקוליטיס כיבית. המיקרוביום הוא למעשה הרכב חיידקים מסוגים שונים המאכלסים את גוף האדם, אשר משפיעים על כל התהליכים בגופנו. הרכב המיקרוביום נוטה להשתנות לאורך הזמן כתוצאה משינויים במערכת החיסון והשפעות חיצוניות נוספות: אורך חיים ומרכיבים תזונתיים, חשיפה לתרופות ורעלים סביבתיים, מצבי לחץ וכדומה. שינויים קיצוניים בהרכב המיקרוביום עלולים להוביל להתפרצותן של מחלות מעיים דלקתיות גם בקרב נשים וגברים שאינם בהכרח נמנים בקבוצת הסיכון על רקע תסמונות גנטיות.

דרכי טיפול במחלות מעיים דלקתיות

הטיפול המוצע לחולי קרוהן וקוליטיס כיבית ברפואה הקונבנציונלית מבוסס בעיקר על טיפול תרופתי שמטרתו, כאמור, הקלה בתסמינים הנלווים להתפרצות המחלה. בנוסף, מוצעות לחולי מחלות מעיים דלקתיות גם דרכי טיפול אלטרנטיביות הכוללות בין היתר: שינוי הרגלי התזונה והקפדה יתרה על אורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית ומנוחה מספקת.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, אקולאב פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה פונקציונליות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. אקולאב אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.

Send this to a friend