קנדידה ופטרת הפה

מהי פטריית קנדידה בלשון? כיצד היא מתפרצת? מהם התסמינים להופעתה וכיצד ניתן לטפל בבעיה? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

קנדידה היא למעשה סוג של פטרייה המהווה את הגורם הנפוץ ביותר להופעת זיהומים ממקור פטרייתי. כיום ניתן למצוא את פטריית הקנדידה אצל כ-90% מאוכלוסיית העולם. יחד עם זאת, חשוב לציין שזיהום פטרייתי בלשון הנובע לנוכח הימצאותם של תאי הקנדידה בחלל פה ובמערכת העיכול, מתפרץ אך ורק בהתקיים תנאים מסוימים המאפשרים זאת.

מהם הגורמים להתפרצות זיהום פטרייתי בלשון?

הזיהום הפטרייתי בחלל הפה מסווג למספר זנים של קנדידה, כאשר הנפוץ ביניהם הינו פטריית קנדידה אלביקנס (CANDIDA ALBICANS) שהיא למעשה פטרייה השוכנת (לעיתים דרך קבע) בפלורת הפה ומתפרצת לכדי זיהום, בהתקיים מספר תנאים המאפשרים זאת כאשר הבולט שביניהם הינו מצב של היחלשות מערכת החיסון. כידוע, מערכת החיסון בגופנו נועדה לנטרל וירוסים, חיידקים ופטריות וזאת תוך כדי שמירה על האיזון בין החיידקים הטובים והחיידקים הרעים. במקרים בהם מערכת החיסונית מוחלשת ו/או סובלת מכשל כזה או אחר, עלולים להיווצר התנאים המאפשרים לתאי הקנדידה לגרום לזיהום פטרייתי המתחיל אומנם בלשון אך במקביל עלול להתפשט לכיוון החניכיים, החך, השקדים ואף לחלקי הגרון.

כפועל יוצא מכך, זיהום פטרייתי בחלל הפה נפוץ יותר בקרב אוכלוסיות המתמודדות עם מערכת חיסון מוחלשת, לרבות, פעוטות ואוכלוסייה מבוגרת, כמו כן, בקרב אנשים המתמודדים עם מחלות שונות. נטילת אנטיביוטיקה נחשבת אף היא לגורם היכול לגרום להתפרצות הזיהום הפטרייתי בפה וזאת מכיוון שהאנטיביוטיקה מפרה את האיזון הטבעי של החיידקים השוכנים בפלורת הפה. גורמים נוספים העלולים לאפשר זיהום פטרייתי בלשון כוללים בין היתר: שימוש בשיניים תותבות, עישון מוגבר ויובש קבוע או זמני בחלל הפה. אצל תינוקות הסובלים מקנדידה, הנגעים הלבנים יופיעו בעיקר על הלשון ואזור הלחיים והם עלולים לחוות קשיים באכילה. כמו כן, חשוב לציין שתינוקות יונקים עלולים להעביר את הזיהום הפטרייתי לאימם בעת היניקה.

מהם התסמינים המקדימים להיווצרות זיהום פטרייתי מסוג קנדידה אלביקנס?

כאשר קנדידה אלביקנס מתפרצת בחלל הפה ומובילה לזיהום פטרייתי, אתם עלולים בין היתר להבחין בתסמינים שונים כגון: קשיים בבליעה המלווים לעיתים בכאב, כמו כן, עלולים להופיע כתמים לבנים על הלשון או כתמים לבנים בפה. חשוב לציין שחלק מהכתמים הלבנים עלולים להופיע גם על פני הלחיים והחניכיים. תסמין נוסף להופעת זיהום פטרייתי בלשון הינו אובדן טעם או תחושה של טעם מר למאכלים השונים. כמו כן, הזיהום הפטרייתי מוביל להופעת ריח לא נעים ורע מחלל הפה. תסמינים נוספים כוללים בין היתר סוג של נפיחות בוושט ודימום קל באזור בו מופיע נגע הזיהום הנובע מגירוד הנגעים הלבנים המופיעים על גבי הלשון.

כיצד ניתן לטפל בקנדידה?

טיפול מונע הוא אחד מהדרכים המומלצות ביותר לטיפול בקנדידה כגורם נפוץ העלול להוביל לזיהום פטרייתי בחלל הפה. טיפול זה מיושם באמצעות נטילת ויטמינים ותוספי תזונה שונים שתפקידם לחזק את מערכת החיסון בגופנו. במקרים בהם הזיהום הפטרייתי כבר התפרץ בחלל הפה, מומלץ לשמור על היגיינת הפה ולהקפיד על תזונה נכונה תוך ויתור על מאכלים מסוימים העלולים להגביר את המצב הזיהומי, לרבות, מאכלים המיוצרים מקמח לבן, מוצרי מזון המכילים סוכרים פשוטים, מוצרי חלב ומאכלים המכילים שמרים. כמו כן, מומלץ לצמצם צריכה של קפאין ואלכוהול. דרך מומלצת נוספת להתמודדות עם זיהום פטרייתי בלשון היא באמצעות צריכה של כמוסות פרוביוטיקה או צריכה מוגברת של מאכלי יוגורט פרוביוטיים.

Send this to a friend