קנדידה ופטריות במערכת העיכול והקשר למחלות עור

כל מה שצריך וחשוב לדעת על הקשר בין קנדידה למחלות עור בכתבה שלפניכם.

קנדידה היא סוג של פטריית שמר המצויה בגופנו באופן טבעי, העלולה להתפשט ולגרום לזיהומים אליהם נלווים תסמינים שונים בהתאם לאזור בו מופיע הזיהום. במקרים הקלים של זיהומי קנדידה על גבי שטח העור עלולים להופיע סימפטומים כמו: פריחה, אדמומיות ותחושת גרד קלה, ואילו במקרים של זיהומים מורכבים יותר  הדבר עלול לבוא לידי ביטוי בהופעתם של נגעים לבנים המתאפיינים בחספוס קל או קשה. חומרת מחלות העור הינה בהתאם לחומרת הזיהום ולכמות הרעלנים אותם מפרישה הקנדידה בגופנו. זיהומי קנדידה בשטח העור מתפתחים בעיקר באזורי גוף לחים, דוגמת אזור המפשעות, קפלי השדיים, שיפולי הבטן התחתונה וכדומה. יחד עם זאת, הנגעים השונים הנלווים לזיהום קנדידה יכולים להופיע גם באזור הפנים ואזורים נרחבים נוספים.

זיהום פטרייתי הנובע מהתפשטותה של הקנדידה בגופנו, עלול לבוא לידי ביטוי בדלקות שונות המופיעות באזור הפה (פטרת הפה), באזור הנרתיק (דלקות הנרתיק) ועל גבי שטח העור. במקרים חמורים יותר הקשורים לזיהום פטרייתי על שטח העור הדבר עלול להתפתח לפסוריאזיס, אקזמה ומחלות עור נוספות.

מהם הגורמים לזיהומי קנדידה בעור?

זיהום פטרייתי הנגרם כתוצאה מהתפשטותה של פטריית הקנדידה בגופנו, נובע בין היתר על רקע היחלשותה של מערכת החיסון, כאשר ישנם מספר "זרזים" היכולים להאיץ את התפשטותו של הזיהום הפטרייתי על העור, לרבות, נטילת אנטיביוטיקה למשך תקופה ממושכת, סטרס, תזונה לקויה וחוסר בויטמינים המסייעים למערכת החיסונית.

זיהום פטרייתי העלול לנבוע מקנדידה

בדומה לכל בעיית עור אחרת, גם התסמינים המקדימים של הזיהום הפטרייתי בעור כוללים סימפטומים כגון: גירוי על גבי העור ותחושת גרד נלווית, יובש של האזור הנגוע, אדמומיות באזור הנגוע ועוד. תסמינים אלו מתקשרים למגוון רחב של בעיות שונות בעור ולכן בחלק גדול מהמקרים, אנשים הסובלים מזיהום פטרייתי אינם משייכים את הופעת התסמינים השונים לבעיה הנובעת מקנדידה במערכת העיכול. תסמינים אלו מתרחשים כאשר הזיהום הפטרייתי מופיע בקפלי העור, לכן בעת הופעתם חשוב לבצע אבחנה מדויקת במסגרתה נבדק גם החשד לקנדידה בעור. קנדידה בעור יכולה להתפשט גם לאזור כפות הרגליים ולגרום לאקזמה, פטרת ציפורניים ועוד.

חשוב לציין שהתפשטותו של הזיהום הפטרייתי מסוג קנדידה (ישנם כ-150 סוגים שונים של פטריות בגופנו) עלול להוביל לסימפטומים נלווים אשר אינם נראים לעין, לרבות, בעיות שונות במערכת העיכול, עצבנות יתר, שינויים תכופים במצב הרוח ונטייה לדיכאון, תחושת עייפות כרונית וחולשה ללא כל סיבה. כמו כן, עלולות להופיע דלקות באזור העיניים והאוזניים.

כיצד לאבחן זיהומי קנדידה?  

הופעתם של התסמינים השונים המופיעים לעיל, מחייבת בדיקות מקיפות לאבחון זיהומים פטרייתיים וזאת במידה והתסמינים אינם חולפים מאליהם ו/או במקרים בהם הם מופיעים באופן תדיר. כיום, ניתן לאבחן את הימצאותם של הזיהומים הפטרייתיים בגופנו באמצעות בדיקת צואה הנותנת סקירה מקיפה של סוגי קנדידה ופטריות אחרות המתקיימות במערכת העיכול, כמו גם איזון אוכלוסיית החיידקים הפרוביוטיים, סוגי חיידקים פתוגנים, חומציות מערכת העיכול ועוד.

קנדידה ומחלות עור – כיצד ניתן להימנע מהן?

הטיפול בזיהום פטרייתי בעור, מצריך אבחון מדויק של סוג הקנדידה אשר גורמת לתופעות השונות, טיפול תרופתי (ברוב המקרים משחות למריחה), שינוי בהרגלי התזונה, הקפדה על היגיינה וטיפוח העור ונטילת ויטמינים ותוספים שונים המסייעים למערכת החיסון ולהחזרת האיזון למערכת החיסון. יחד עם זאת, חשוב לציין שדרכי הטיפול נקבעות בהתאם לחומרת הזיהום ולהיקף שטח העור הנגוע. נטילת ויטמינים, תוספים ומאכלים המכילים ריכוז גבוה של פרוביוטיקה, מסייעים רבות לשיקום מערכת העיכול, להחלשת הפטרייה ולחיזוק המערכת החיסונית המסייעת ליצירת איזון נכון בין החיידקים הרעים לחיידקים הטובים המצויים בגופנו בכל רגע נתון.

Send this to a friend