קנדידה ודלקות בנרתיק ובדרכי השתן

מהי קנדידה בנרתיק? מהם הגורמים להיווצרותה? מהם התסמינים הנלווים אליה וכיצד ניתן לטפל בבעיה? על כך ועוד בכתבה שלפניכן.

תאי קנדידה שוכנים באופן טבעי אצל כ-90% מהאוכלוסייה והם מהווים חלק מהפלורה הנורמלית בגוף האישה. כפועל יוצא מכך, כל אישה עלולה לחוות במהלך חייה זיהום פטרייתי בנרתיק המוביל להיווצרותן של דלקות בנרתיק ובדרכי השתן.

דלקות זיהומיות בנרתיק – ממה הן נגרמות?

זיהום בנרתיק נובע בין היתר מחוסר איזון בפלורה הטבעית של הנרתיק, כאשר פטריות מסוג מוניליה ו-קנדידה אלביקנס הם הגורמים העיקריים המסייעים להתרבותם של תאי הקנדידה בנרתיק המובילים בסופו של דבר למצב הזיהומי.

נשים בהיריון, נשים הנוטלות אנטיביוטיקה, נשים העושות שימוש קבוע בגלולות למניעת הריון ונשים הסובלות מסוכרת, נמנות אומנם על קבוצת הסיכון העיקרית להתפתחותה של דלקת בנרתיק, אך התופעה שכיחה גם בקרב נשים בכל הגילאים, אשר אינן נמנות על קבוצת הסיכון העיקרית. בקרב לא מעט נשים, הזיהום הפטרייתי בנרתיק מתפרץ בתקופה המקדימה למחזור החודשי וזאת לנוכח שינויים הורמונליים ברירית הנרתיק.

מהם הסימפטומים להופעת זיהום פטרייתי בנרתיק?

זיהום קנדידיאלי בנרתיק מופיע בצורת הפרשה לבנה צמיגית המופרשת מאזור הנרתיק, כאשר במקרים הקלים יותר של הזיהום נלווים אליו תחושת גרד בלבד ואילו במקרים בהם הזיהום מתפשט ומחמיר הוא עלול להוביל לדלקת בנרתיק (VULVOVAGINITIS) אליה נלווים תסמינים כגון: הפרשת יתר וגינלית, תחושת גרד וצריבה בעיקר בעת מתן שתן, הופעת אודם באזור הווגינה וחוסר נעימות בזמן קיום יחסי מין. כמו כן, במקרים מסוימים הזיהום הפטרייתי עלול להתפשט לאזור פי הטבעת.

על פי הערכות שונות כ-20% מהנשים, עלולות להתמודד עם מצב של זיהומים חוזרים בנרתיק ובמצבים אלו הן עלולות לסבול (בנוסף לתסמינים המופיעים לעיל) גם מבעיות שונות במערכת העיכול, תחושת חולשה ועייפות כללית, בעיות עור שונות ומחלות אף-אוזן-גרון בתדירות גבוהה יותר. חשוב לציין שדלקת בנרתיק איננה נמנית על מחלות המין אך במקרים מסוימים היא עלולה להיות מדבקת בעת קיום יחסי מין, כאשר הזיהום הפטרייתי בנרתיק מועבר לאיבר המין של בן הזוג.

קנדידה ודלקות בנרתיק – דרכי הטיפול

הטיפול בזיהום הקנדידאלי ובדלקות בנרתיק מותאם למידתיות הזיהום הנקבע בין היתר בהתאם לחומרת התסמינים הנלווים. במקרים הקלים יותר של הזיהום הפטרייתי בנרתיק, הפטרייה חולפת לבדה, אך במקרים בהם הזיהום מתפשט ואף מוביל לדלקות בנרתיק, הטיפול בבעיה משלב בתוכו טיפול בתרופות ותוספים, טיפול תזונתי וטיפול באמצעות פרוביוטיקה המסייעת לשמירה על איזון פלורת הנרתיק.

מכיוון שהגורם השכיח ביותר לזיהום קנדידיאלי בנרתיק הינו קנדידה אלביקנס המופיעה על רקע היחלשותה של המערכת החיסונית, מומלץ לכלול גם טיפול מונע באמצעות נטילת ויטמינים ותוספים שונים המחזקים את המערכת החיסונית וזאת בעיקר בקרב נשים הנמנות על קבוצת הסיכון העיקרית.

הטיפול התרופתי בזיהום הפטרייתי מבוסס על תרופות ומשחות אנטי-פטרייתיות, כאשר סוג התרופה/משחה והמינונים לנטילתה נקבעים על פי הזנים השונים של הקנדידה אשר הובילו לזיהום ו/או לדלקת בנרתיק, לכן על מנת להחליט על תהליך טיפולי ממוקד ויעיל רצוי להגיע קודם לכן לאבחון מדויק של סוגי הפטריות בנרתיק.

הטיפול התזונתי בקנדידה כולל הימנעות מוחלטת מצריכה של סוכרים ופחמימות פשוטות וזאת מכיוון שכל פטרייה המצויה בגופנו ניזונה מסוכרים ופחמימות. בקרב נשים רבות הסובלות מזיהום פטרייתי בנרתיק באופן כרוני נמצא כי הטיפול המשולב הכולל את הטיפול התזונתי, הטיפול התרופתי והטיפול הפרוביוטי (הכולל בין היתר נטילת כמוסות פרוביוטיקה ונטילת ויטמינים ותוספים המחזקים את המערכת החיסונית) הינו הטיפול האידיאלי ביותר להפחתת התדירות בכל הנוגע להופעתו של הזיהום הקדנידיאלי הגורם בין היתר לדלקות בנרתיק.

Send this to a friend