פרקינסון – כל מה שחשוב לדעת

מהי מחלת פרקינסון? מה הם הגורמים למחלה? מה הם תסמיני המחלה? מהו הטיפול המוצע לחולי פרקינסון והאם ניתן לאבחן את המחלה בעוד מועד? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

פרקינסון (רטטת בעברית) הינה מחלה ניוונית של מערכת העצבים המתרחשת על רקע חוסר במוליך העצבי דומפין ועל רקע התנוונות של תאי החומר השחור במוח. מחלה זו מתאפיינת בהפרעות מוטוריות שונות, כגון: רעד בלתי רצוני של איברי הגוף השונים, חוסר יציבות בהליכה, נוקשות שרירים, האטה וירידה בתנועתיות של הגוף והפרעות בשיווי המשקל, כאשר בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, גם מנגנון הבליעה והדיבור נפגע ודיבורו של החולה נעשה איטי וחלש יותר. חשוב לציין שקצב התקדמותה של מחלת הפרקינסון הינו איטי והדרגתי.

מהם הגורמים למחלת פרקינסון?

הגורמים למחלת פרקינסון אינם ידועים במדויק לעולם הרפואה, אך ידוע שישנם גורמים גנטיים שונים המשפיעים על התפתחות המחלה. כמו כן ידוע שחשיפה ממושכת לרעלנים עצביים מהווה גורם סיכון משמעותי להיווצרות המחלה, בעיקר בקרב אנשים הסובלים מליקוי במנגנון הדטוקסיפיקציה (ניקוי רעלים) של הכבד.

תסמיני המחלה

התסמין הנפוץ ביותר של מחלת הפריקנסון הינו רעד באחת מכפות הידיים, כאשר תסמין זה מתרחש בכ-50% עד 80% מהמקרים. תסמינים נוספים הנלווים למחלת הפרקינסון הינם: נוקשות שרירית מתקדמת העלולה להוביל להופעתם של כאבי שרירים עזים ולירידה בתנועתיות לאורך זמן, עייפות לא מוסברת, סימנים מקדימים של פגיעה בפעילותה של מערכת העצבים האוטונומית הבאים לידי ביטוי בדלקת עור כרונית (סבוריאה), עצירות וקושי בהטלת שתן, קשיים בביצוע פעילויות יומיומיות הנובעים על רקע ירידה ביכולות המוטוריות ותסמינים נוספים המופיעים בהתאם לשלבי התפתחותה של המחלה.

טיפול במחלת פרקינסון – כיצד?

הטיפול הקונבנציונלי בחולי פרקינסון מיושם באמצעות טיפול תרופתי המותאם לגיל המטופל, חומרת תסמיני המחלה וקיומן של מחלות נוספות. בקבוצות התרופות המשמשות לצרכי טיפול תרופתי בפרקינסון ניתן למנות את ה-לבודופה, אמאנטדין, תרופות מעכבי COMT, תרופות מעכבי MAOB ועוד.

ברפואה האלטרנטיבית נהוג לסווג את מחלת הפרקינסון למחלה הנגרמת כתוצאה מנזק מצטבר לתאי המוח עקב נוכחות מוגברת של רדיקלים חופשיים, לכן הטיפול המוצע כולל בין היתר: נטילת תוספי נוגדי חמצון, שינוי בתזונה, טיפולי ניקוי רעלים ועוד.
טיפול מונע של מחלת הפרקינסון, גם בגישה האלטרנטיבית וגם בגישה של הרפואה הקונבנציונלית, כולל ביצוע של פעילויות שונות היכולות לסייע למוח לשמור על תפקודו התקין, כגון: קריאה, למידה של נושאים חדשים, פתרון חידות ותשבצים וכדומה. כמו כן, מומלץ לקיים שגרת פעילות גופנית מתמשכת המסייעת לתפקודו התקין של המוח לאורך זמן.

טיפולים לא פולשניים בחולי פרקינסון

בשנים האחרונות החלו להיות מיושמים בארץ ובעולם מספר שיטות טיפוליות לא פולשניות בחולי פרקינסון. שיטות טיפול אלו כוללות טיפול בעזרת אולטרא סאונד מונחה MRI וטיפול בגרייה מגנטית עמוקה. בשתי השיטות גם יחד, הטיפולים נועדו להוביל להקלה מסוימת בתסמיני המחלה.

Eco-Lab מציגה: בדיקה מקיפה לאבחון מתקדם של מחלות קוגניטיביות

בניגוד לגישה במסגרתה מחלות קוגניטיביות מאובחנות לצורך מתן טיפול שמטרתו הפחתת תסמינים, אנו ב-Eco-Lab מציעים בדיקה מתקדמת, במסגרתה ניתן לאבחן את הגורמים למחלת הפרקינסון במטרה למנוע את הידרדרות המחלה ובמקרים מסוימים אף להוביל לשיפור משמעותי במצבו של החולה. האבחון מתבצע באמצעות בדיקה משולבת הכוללת דגימות צואה, שתן, שיער ודגימת דם ורידי וניתן לקיימה במספר מסלולים שונים בהתאם להחלטת הגורם המלווה ולהעדפת הנבדק ומשפחתו.

 

Send this to a friend