פיברומיאלגיה והקשר לתפקוד המיטוכונדריה ולנזקים חמצוניים

אם אתם סובלים מעייפות כרונית, כאבי שרירים ומפרקים, זה הזמן לדעת הכול על פיברומיאלגיה והקשר הישיר שלה לתפקוד המיטוכונדריה ולנזקים חמצוניים.

פיברומיאלגיה (הידועה בעברית כמחלת דאבת השרירים), היא למעשה סוג של מחלה כרונית ו/או הפרעה אוטואימיונית המתאפיינת בין היתר בתסמינים שונים כגון: עייפות כרונית, כאבי שרירים ומפרקים המופיעים לסירוגין, כאבי בטן תדירים, קשיי הירדמות ושינה לא מספקת, כאבי ראש ומיגרנות ותסמינים נוספים הבאים לידי ביטוי בשינויים תדירים במצב הרוח ואף בשינויים קוגניטיביים כגון: קשיי ריכוז, פגיעה בזיכרון לטווח הקצר וכדומה.

מחלת הפיברומיאלגיה עלולה להתפרץ בקרב נשים וגברים בטווח הגילאים שבין 20 ל-50 וזאת על רקע גנטי, רקע פוסט טראומתי ו/או רקע נפשי, כאשר מחלות שונות הקשורות למערכת העיכול, כגון תסמונת המעי הרגיז, עלולות אף הן להוביל להופעתם של תסמינים שונים המאפיינים את המחלה.

אבחון פיברומיאלגיה ודרכי הטיפול בה

כאשר התסמינים שצוינו לעיל מתמשכים לפרק זמן ארוך, זהו סימן לכך שדבר כלשהו יצא מאיזון ושיש לבצע אבחון מעמיק. האבחון המקיף והמדויק למחלת הפיברומיאלגיה מתבצע באמצעות בדיקת דם וצואה שמטרתן לאבחן זיהוי של מספר גורמים בסיסיים העלולים להיות אחראיים להימצאותם של המחלות הדלקתיות במעי ולמחלות ריאומטולוגיות כאלו ואחרות. בין יתר הגורמים להתפרצותה של פיברומיאלגיה ניתן למנות תפקוד לקוי של מערכת העיכול הנובע כתוצאה מזיהומים מיקרוביאליים, לחץ חמצוני, רגישויות למזון ועוד.

פיברומיאלגיה והקשר לתפקוד המיטוכונדריה

מחלות מיטוכונדראליות הן מחלות תורשתיות הנובעות כתוצאה מפגם ב-DNA המיטוכונדריאלי. מחלות אלו נובעות כתוצאה מתפקוד לקוי ו/או חוסר תפקוד המיטוכנדריה האחראית בין היתר להפקת אנרגיה זמינה של חומרי המזון. מחלות מיטוכונדראליות משפיעות בעיקר על תאים הנדרשים לצריכת אנרגיה רבה ולכן תסמינים כגון כאב או חולשת שרירים המאפיינים את הפיברומיאלגיה הינם תסמינים שכיחים הנובעים כתוצאה מחוסר תפקוד המיטוכונדריה.

למיטוכונדריה קיימים שני תפקידים עיקריים בגופנו, הראשון, הפקת אנרגיה כימית (המיטוכונדריה היא למעשה תחנת הכוח של התא) והשני, אחסון ושמירה על החומר התורשתי (הגן). מכיוון שהחומר הגנטי (DNA) המצוי במיטוכונדריה שונה במספר אופנים מה-DNA המצוי בגרעין התא, טיפולים נוגדי חמצון יכולים לסייע לשיפור ביצועי המיטוכונדריה בגופנו ובכך לסייע לאילו מביניכם המתמודדים עם תסמינים שונים פיברומיאלגיה.

מהו נזק חמצוני?

בגופנו נמצאים רדיקלים חופשיים שהם תוצרים של תהליכים טבעיים כמו עיכול מזון או פעילות גופנית, או שהגיעו ממקורות חיצוניים, ממזונות מעובדים, רעלים וכו'. אל מול אותם רדיקלים חופשיים פועלים נוגדי החימצון, אשר מנטרלים אותם ומונעים את הנזקים אותם הרדיקלים החופשיים עלולים לגרום.

רדיקל חופשי הוא חומר כימי אשר חסר לו אלקטרון אחד. כאשר הוא נמצא בגופנו, על מנת "להתאזן" ולמלא את המחסור באותו אלקטרון, הרדיקל החופשי "שודד" אלקטרון מחומר כימי אחר, אשר יכול להיות כל תא או חלק ממנו, החשוב לפעילות תקינה של הגוף ובכך לפגוע בתפקודו.

נזקים חמצוניים הפוגעים במיטוכונדריה ומשבשים את הפקת האנרגיה באיברים עלולים להוביל לחולשת שרירים מתמשכת ולתסמינים נוספים ולבסוף אף לפיברומיאלגיה.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, אקולאב פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה פונקציונליות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. אקולאב אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.

Send this to a friend