סיכום כנס רפואה פונקציונלית הדור הבא

רפואה פונקציונלית הדור הבא

ביום שישי האחרון התכנסו למעלה מ-400 אנשי מקצוע ושוחרי בריאות בכנס השנתי של Eco-Lab, במטרה להכיר מקרוב את העולם המרתק של הרפואה הפונקציונלית ואת כלי האבחון המדויקים של בדיקות המעבדה המותאמות אישית.

במהלך הכנס הצגנו חמישה תחומים בולטים בעולם הרפואה הפונקציונלית ואת התובנות החשובות ביותר לשמירה על בריאות הגוף ועל איכות החיים.

להלן סיכום ההרצאות והמצגות שהוצגו בכנס:

מחלות ובדיקות גנטיות

בהרצאתו הציג רון יפה, נטורופת ומטפל ברפואה פונקציונלית, כיצד ההתפתחות בחקר הגנטיקה מאפשרת כלי אבחון בהם ניתן להשתמש על מנת להבין את מנגנוני הפעולה האינדיווידואלים של כל אדם, לאתר פוטנציאל להתפרצותן של מחלות שונות ולבצע התאמות באורחות החיים הכוללות שינויים בתזונה ובפעילות הגופנית, באופן המתאים באופן אישי עבור הנבדק ועל פי הקוד הגנטי אותו הוא נושא.

יחד עם זאת, אומר רון, הקוד הגנטי של האדם הוא אינו גזרת גורל וישנה השפעה רבה של הסביבה בה נמצא האדם ושל הרגליו, על הביטוי הגנטי, בין אם הוא חיובי או שלילי.

הבדיקות הגנטיות מספקות מידע רב על תפקודי בלוטת התריס והורמוני התריס, על נטייה לרגישות לגלוטן, על תהליכי הפקת אנרגיה ואף על התזונה והפעילות הגופנית המומלצות לאדם בהתאם למטרה אותה הוא מציב לעצמו (פיתוח גוף, דיאטה, וכו').

בדיקות אלה מתאימות גם במצבים בהם טיפול בבעיה בריאותית אינו נושא תוצאות, אז ניתן לבדוק האם דבר זה נובע כיוון שהטיפול אינו מתאים או שמא מצב זה קשור לקוד הגנטי של אותו מטופל.

לקבלת המצגת מההרצאתו של רון יפה לחצו כאן

הקשר בין בריאות המעי למחלות אוטואימיוניות

מערכת העיכול בריאה היא אחת מאבני היסוד החשובות ביותר לשמירה על בריאות הגוף כולו. המעי הוא מקום משכנם של סוגים רבים של חיידקים המעורבים בתהליכים ביוכימיים שונים ולהם השפעה על תפקוד מערכת החיסון. הרכב המיקרוביום המשתנה עם השינויים בתזונת האדם ובהרגליו מגדיל את הסיכון להתפרצותן של מחלות אוטואימיוניות. ד"ר שולמית לוריא, רופאת משפחה ומטפלת ברפואה פונקציונלית הציגה סקירה מקיפה בנושא והציעה קווים מנחים לשמירה על בריאות המעי.

מחלות אוטואימיוניות הן מחלות הנגרמות כתוצאה מכך שמערכת החיסון תוקפת את רקמות הגוף הבריאות.
מצב זה מתרחש כאשר נוצר שיבוש ביכולתה של מערכת החיסון להבחין בין תאי הגוף לבין פולשים הדורשים את התערבותה לצורך הגנה מפניהם.

ד"ר שולמית הרחיבה על הקשר בין בריאותה ותפקודה התקין של מערכת העיכול לבין התפרצותן של מחלות אוטואימיוניות, ועל תפקידו של המיקרוביום שבמעי בשמירה על בריאות הגוף כולו.

"חשוב מאוד שנשמור על עושר חיידקי ומגוון במערכת העיכול" אומרת ד"ר לוריא, ומציעה מספר סיבות לפגיעה במצב המיקרוביום, כמו:

 • שימוש ארוך טווח באנטיביוטיקה
 • מזונות מהונדסים גנטית
 • חומרי הדברה לחרקים/עשבים
 • הורמונים מתעשיית המזון מן החי
 • מתכות כבדות
 • מזון מעובד ומתועש
 • חומרי צבע וחומרים משמרים
 • ממתיקים מלאכותיים
 • ועוד

ד"ר שולמית דיברה בהרחבה על תופעת המעי הדליף, על משמעותה וכיצד היא נגרמת, ומדוע מצב של מעי דליף מגדיל את הסיכון להתפרצות מחלות אוטואימיוניות, ולבסוף נתנה מספר טיפים חשובים, בעזרתם ניתן לשמור על מערכת עיכול בריאה ועל מיקרוביום משגשג.

לקבלת המצגת מהרצאתה של ד"ר שולמית לוריא לחצו כאן

הפרעות קשב וריכוז – גורמים ודרכי טיפול

ב-7 השנים האחרונות חלה עליה של כמעט 11% במספר הילדים המאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז.

טלי אנגור, רוקחת ומומחית לכימיה תרופתית תיארה בהרצאתה את מאפייני ה-ADD ו-ADHD והראתה כיצד בעיות מטבוליות וחסרים תזונתיים האופייניים לאורחות חיים מסויימים עלולים להוביל להפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים.

בנוסף, הסבירה טלי מדוע ישנה עליה כה משמעותית בהופעתן של הפרעות אלו וכיצד הן באות לידי ביטוי ברמה הפיסיולוגית, כאשר המוליכים העצביים אינם עוברים כשורה בין תא עצב אחד למשנהו, כמו גם כיצד פועלות התרופות השונות ומה הסיכונים האפשריים לשימוש בהן.

לסיכום הציגה טלי מספר דרכים להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז, להפחתת התסמינים ולשיפור מצבם של הילדים הסובלים מהפרעות אלה, ביניהן:

 • סקירה מקיפה של מערכת העיכול לצורך איתור חוסר איזון של חיידקי מעיים ושגשוג של חיידק בשם קלוסטרידיום, אשר מחקרים מצאו קשר בין נוכחותו במעיים לעלייה בסיכון להפרעות קשב וריכוז.
 • הקפדה על רמות נאותות של ויטמין B12. לדבריה של טלי רמות נמוכות של הויטמין עלולות לגרום או להחמיר הפרעות קשב וריכוז, עקב תפקידיו החשובים, כמו ייצור מיאלין (קרום העוטף את תאי העצב), ייצור מלטונין – הורמון השינה (מחסור בשינה או שינה קלה עלולים להחמיר מצב של הפרעות קשב וריכוז) וייצור תאי דם אדומים אשר מחסור בהם עלול להוביל לאנמיה, כמו גם הפיכת מתיונין ל-SAMe, שהיא מולקולה חשובה לקשב וריכוז.
  המלצתה במקרים אלה היא ליטול ויטמין B12 טבעי מסוג מתילקובלמין הזמין מיידית לשימושו של הגוף ואינו מצריך המרה בגוף.
 • הקפדה על רמות נאותות של ברזל. רמות נמוכות של ברזל עלולות להוביל אף הן לאנמיה, כמו גם להפרעות בסינטזה של דופמין ולפגיעה במעגל קרבס. כל אלו מגבירים את התסמינים של הפרעות קשב וריכוז.
 • גם רמות האבץ חשובות, כיוון שהוא מהווה קופקטור בסינטזה של דופמין ואדרנלין, המקושרים להפרעות קשב וריכוז.

לקבלת המצגת מהרצאתה של טלי אנגור לחצו כאן

כל הדרכים מובילות למוח

הרצאתה של ד"ר קארין אלמן-שינה, רופאה מומחית בנוירולוגיה ובהפרעות זיכרון

בהרצאה זו דיברה ד"ר קארין על מחלות שונות אשר תוקפות את המוח ופוגעות באיכות החיים של הסובלים מהן ושל בני משפחותיהם, על סימנים מקדימים למחלות אלו, כיצד אורח החיים של אדם יכול להוביל לעלייה בסיכון ללקות במחלות קוגניטיביות ובאילו אמצעים טבעיים ניתן להשתמש על מנת לעכב את התפרצותן ואף להוביל לשיפור במצב הבריאותי של הלוקים בהן.
"אני כרופאה צריכה להתאים את הטיפול למטופל, ללכת איתו יד ביד, ולתת לו כמה שפחות תרופות" אומרת ד"ר קארין, כאשר לשם כך היא מקפידה להבין את הנטייה הגנטית של המטופל, להכיר את הסביבה בה הוא חי ואת הרגליו.

כיצד שומרים על תפקוד המוח?

ד"ר קארין הציגה מספר כללים אשר מסייעים בשמירה על תפקוד מוח תקין, כגון – אורח חיים מאוזן הכולל שינה מספקת, פעילות גופנית, תזונה מוקפדת ואימון מוחי, כל זאת תוך הקפדה על מתן טיפול איכותי כאשר מערכת כלשהי בגוף יוצאת מאיזון, כמו המערכת ההורמונלית, מערכת החיסון ועוד.
ד"ר קארין ממליצה לאנשים אשר חושדים בהדרדרות בתפקוד המוח ובתפקודים הקוגניטיביים לבצע בדיקות מקיפות הכוללות חסרים תזונתיים, תפקודי כבד וכליות, רמות כולסטרול, מצב הסוכר בדם, מדדי דלקת, MRI ופרמטרים נוספים אשר משפיעים באופן ישיר או עקיף על תפקוד המוח.

לקבלת המצגת מהרצאתה של ד"ר קארין אלמן-שינה לחצו כאן

הסיבות הביולוגיות להפרעות נפשיות

ד"ר אינה מרינזון, פסיכיאטרית ופסיכוטרפיסטית הציגה בהרצאתה גורמים שונים אשר עלולים להוביל להפרעות נפשיות, אשר נובעים משיבושים בתהליכים ביולוגיים טבעיים המתרחשים בגופנו. שיבושים רבים נובעים מחסרים תזונתיים הפוגעים בקיום תקין של תהליכי מתילציה, בייצור מוליכים עצביים ולנזקים חמצוניים המשבשים תהליכים נוירולוגיים ומובילים להפרעות נפשיות כמו דיכאון, בעיות התנהגות, סכיזופרניה ועוד.

בהרצאתה הסבירה ד"ר אינה מריזנון כיצד מה שאנחנו אוכלים משפיע על המצב הנפשי של האדם עקב הפרעות בתהליכי מתילציה, הפרעות בחילוף החומרים של חומצות שומן או של חומצה פולית, חשיפה למתכות כבדות דרך המזון ועוד.

5 הסיבות הביולוגיות לדיכאון על פי גישת הפסיכיאטריה הפונקציונלית:

 1. דיכאון מחוסר מתילציה – נובע עקב הפרעה בהובלת הנוירוטרנסמיטורים אל הקולטנים,
 2. דיכאון מעודף מתילציה – מוליכים עצביים רבים מגרים את הקולטנים, דבר הגורם לרמות גבוהות מידיי של סרוטונין, דופמין ונוראפינפרין, המובילים להפרעות שינה קשות ולחרדות.
 3. דיכאון על רקע של הפרעת פירולים – פירולים נוצרים ע"י פירוק של המוגלובין והם גורמים לאבדן של ויטמין B6 ואבץ, החשובים לשמירה על רמות גאבה מאוזנות.
 4. דיכאון עקב עודף נחושת – עודפי נחושת ברקמות גורמים למצב המוגדר כשריפת נוירונים, דבר המוביל לתסמינים כגון דיכאון אחרי לידה בקרב נשים ולהתנהגות אלימה בקרב שני המינים.
 5. דיכאון הנובע עקב הרעלת מתכות כבדות – מתכות כבדות ברקמות גורמות לסטרס חימצוני ולדלקתיות, כמו גם לכאבי ראש טורדניים והשפעה חמורה על מצב הרוח.

לקבלת המצגת מהרצאתה של ד"ר אינה מרינזון לחצו כאן

הבדיקות של Eco-Lab

כיום ניתן לבצע מגוון רחב של בדיקות מקיפות על מנת לאתר את הגורמים לבעיות בריאות שונות, במטרה להוביל לאבחון מדויק ולטיפול יעיל, כאשר מרבית הבדיקות מתבצעות בקלות ומבלי לצאת מהבית (למעט בדיקות המצריכות דגימת דם ורידי).

אנו מספקים ללקוחותינו ערכות מיוחדות להכנת הדגימות עם שליח עד הבית ואף אוספים מהם את הדגימות המוכנות, על מנת להוביל אותן אל המעבדות השונות בארה"ב ובאירופה.

לאחר שמתקבלות תוצאות הבדיקות, הן עוברות תרגום ופיענוח ונשלחות אל הנבדקים ישירות לתיבת המייל.

בין הבדיקות האפשריות:

 • בדיקה מקיפה של מערכת העיכול
 • בדיקה הורמונלית מקיפה
 • בדיקת DNA מקיפה
 • בדיקה קרדיווסקולרית מקיפה
 • ועוד.

למעבר לקטלוג הבדיקות

היכנסו לאלבום התמונות בפייסבוק ותייגו את עצמכם 🙂

למעבר לאלבום התמונות לחצו כאן

לחצו וצפו בסרטון המלא מיום הכנס:

אקולאב

ליצירת קשר באמצעות טופס צור קשר
או צ׳אט לייב באתר עם אחד מנציגנו.
שרות לקוחות: 1801-226-226
EcoLab@ecosupp.co.il

אם קיבלת את המייל הזה
וברצונך להצטרף לרשימת התפוצה כאן מצטרפים

במידה וברצונך להצטרף למועדון המטפלים יש ללחוץ כאן

www.Eco-Lab.co.il
www.EcoSupp.co.il

Send this to a friend