מעי רגיז – מהם הגורמים ואיזה דרכי טיפול יש לתסמונת זו?

סובלים מתסמונת המעי הרגיז? זה הזמן לדעת יותר על הגורמים להופעתה ועל דרכי הטיפול בה.

כאבי בטן כרוניים, נפיחות בטנית, גזים, עצירות, בחילות והקאות הם רק חלק מהתסמינים הנלווים לתסמונת המעי הרגיז, הנחשבת לאחת ממחלות המעי הנפוצות ביותר בעולם.על פי הערכות שונות עולה כי 15%-25% מכלל אוכלוסיית העולם סובלים מתסמונת זו בשלבים כאלו ואחרים במהלך חייהם.

תסמונת המעי הרגיז, או המעי הרגיש (IBS), נפוצה יותר בקרב נשים. למעשה על כל גבר אחד ישנן 3 נשים הנדרשות להתמודד עם תסמונת המעי הרגיז. חשוב לציין שתסמונת המעי הרגיז מלווה בתסמינים שונים הפוגעים בצורה ניכרת באורח חייהם של אלו הסובלים ממנה ולכן אבחון התסמונת מהווה תנאי הכרחי לצורך התאמת תכנית טיפולית, אשר יכולה לסייע בהפחתת תדירות הופעת התסמינים.

מהם הגורמים לתסמונת המעי הרגיז?

תסמונת המעי הרגיז מלווה בתסמינים שונים הזהים לתסמינים המופיעים במחלות ובעיות שונות במערכת העיכול, לרבות, מחלות מעיים דלקתיות (קרוהן וקוליטיס כיבית), צליאק וכדומה, לכן, נהוג לקשר את הגורמים לתסמונת המעי הרגיז למצבה של מערכת העיכול, לרבות שינויים קיצוניים בהרכב המיקרוביום (הרכב החיידקים המאכלסים את גוף האדם), חוסר איזון של חיידקים מעיים, רגישות למזונות מסוימים ועוד.

תהליך אבחונה של תסמונת המעי הרגיז מחייב בירור רפואי מעמיק במסגרתו נשללת האפשרות להימצאותה של מחלת מעיים אחרת. בירור רפואי זה כולל בין היתר מעקב אחר התסמינים ותדירות הופעתם, הרגלי התזונה של הנבדק/ת, בדיקות מעבדה ועוד.

דרכי הטיפול בתסמונת המעי הרגיז

הטיפול בתסמונת המעי הרגיז חייב להיעשות בהתאם לממצאי הבדיקות. בין דרכי הטיפול ניתן למצוא את הטיפול התרופתי, הניתן אך ורק במקרים בהם דרכי טיפול נוספות (כגון: שינוי באורחות החיים והתזונה) אינן מסייעות להפחתת הופעתם של התסמינים.

שינוי באורחות החיים והתזונה הוא הטיפול המומלץ ביותר לסובלים מתסמונת המעי הרגיז. מדובר בשינוי מקיף הכולל בתוכו הקפדה יתרה על שגרה תזונתית של ארוחות קטנות לאורך כל שעות היום, המשלבות בתוכן מרכיבים תזונתיים החיוניים לשיקומה ולפעילותה של מערכת העיכול, הקפדה יתרה על פעילות ספורטיבית מתונה מספר פעמים במהלך השבוע, נטילת תוספי תזונה נחוצים וכדומה.

כדי להתאים לאדם הסובל מתסמונת המעי הרגיז את הטיפול באופן אישי, יש לבצע קודם לכן בדיקות המאבחנות את הגורמים שהובילו להתפרצותה.

בדיקת GI- MAP לאיתור מדויק של בעיות שונות במערכת העיכול

על מנת להגיע לאבחון המדויק ביותר, אשר יאפשר תהליך טיפולי ממוקד ויעיל, אנו ממליצים לבצע את בדיקת ה-GI-MAP. בדיקה זו היא הבדיקה המקיפה והמדויקת ביותר לאיתור הגורמים לבעיות במערכת העיכול. בדיקה זו מתבצעת בטכנולוגיה מתקדמת אשר מאתרת את נוכחותם של מגוון חיידקים ופטריות המשפיעים על המיקרוביום ומתריעה על החריגות אשר גורמות לתסמיני המעי הרגיז.

Send this to a friend