מיגרנות והקשר לבעיות במערכת העיכול

סובלים מהתקפי מיגרנה תכופים? זה הזמן להבין את הקשר בין מערכת העיכול למיגרנות

ידוע כי התקפי מיגרנה עלולים להיות מלווים בתסמינים שונים הקשורים למערכת העיכול, לרבות בחילות, הקאות, שלשולים ועצירות. תסמינים אלו הובילו לאחרונה לקיומם של מחקרים שונים המעידים על כך שחיידקי המעיים ובעיות שונות במערכת העיכול עלולים להוות גורם מרכזי להופעתם של התקפי מיגרנה.

התקפי מיגרנה – מהיכן הם מגיעים?

מיגרנה, כידוע, הינה כאב חד וחזק המופיע בדרך כלל באזור שמאחורי העיניים או בצידי הראש ועלול להתפתח לכל הראש. לרוב, המיגרנה מופיעה בהתקפים הנמשכים בין מספר שעות למספר ימים, כאשר בקרב רוב האנשים הסובלים ממיגרנה, ההתקף כולל מספר תסמינים נוספים, כגון: רגישות לאור, תחושת נימול בידיים, בשפתיים ובלשון, ערפול שדה הראייה ועוד. עד לפני מספר שנים, הרפואה נהגה לראות בהתקפי המיגרנה סוג של מחלה הקשורה למערכת כלי הדם, אך כיום ידוע כי המיגרנה הינה מחלה מוחית הנגרמת כתוצאה מאספקת דם לקויה המובילה לירידה בפעילות המוחית באזור מסוים של המוח.

הקשר בין חיידקי המעיים למיגרנות

מכיוון שחלק מתסמיני המיגרנה כוללים גם תסמינים הקשורים למערכת העיכול, החלו בשנים האחרונות לחקור את הקשר בין פעילות המוח לפעילות המעיים ומצאו כי קיים קשר פיזיולוגי בין שני אלה. למעשה, המיקרואורגניזמים המצויים במעיים "מתקשרים" עם המוח ואף עלולים להוות גורם להתפתחותן של מחלות שונות הקשורות במערכת העיכול, אלרגיות ומיגרנות.

במחקרים שונים אשר נערכו בתחום נמצא כי העצב הוואגוני המחבר בין המוח למערכת העיכול, נפגע במהלך התקפי מיגרנה. כמו כן, המחקרים מעידים על קשר ישיר בין חיידקי מעיים מסוימים לבין חוסר איזון במערכת החיסונית ומערכת העצבים והם אלה העלולים להוביל להתפתחותה של מיגרנה.

ממצאי המחקרים האחרונים בתחום, מעידים על הצורך בקיומה של בדיקה לאיתור מזהמי מעיים במערכת העיכול. ממצאי הבדיקה יאפשרו הרכבת תכנית טיפולית המבוססת על תזונה נכונה ואורח חיים בריא יותר כחלק מטיפול מניעתי להופעתם החוזרת של התקפי מיגרנה.

בדיקת GI-MAP לאבחון בעיות במערכת העיכול

מבין כל הבדיקות השונות הקשורות למערכת העיכול, בדיקת ה-GI-MAP הינה הבדיקה המדויקת והמקיפה ביותר לאבחון בעיות במערכת העיכול ולזיהוי מזהמי מעיים. בדיקה זו מבוססת על טכנולוגיה חדשנית המאפשרת מיפוי של אוכלוסיית חיידקי המעיים, הטפילים, החיידקים והפטריות, ברמת הדיוק הגבוהה ביותר, כך שניתן יהיה לאתר את הגורמים למיגרנות ולהתאים את הטיפול לכל נבדק באופן אישי.

Send this to a friend