מחלות לב – גורמים, סימפטומים ודרכי מניעה

כל מה שצריך וחשוב לדעת על מחלות קרדיווסקולריות, מגורמי התמותה השכיחים ביותר בישראל

מחלות לב הן מגורמי התמותה השכיחים ביותר בישראל (במקום השני אחרי מחלת הסרטן) כאשר תחלואה ותמותה ממחלות לב נובעת בעיקר על ידי מחלת לב כלילית, המהווה את גורם המוות המוביל ביותר בעולם: כ-15% ממקרי המוות מדי שנה. מחלת לב כלילית (CAD) היא למעשה מחלה הנובעת מירידה באספקת דם לשריר הלב וכפועל יוצא מכך, היא פוגעת בעורקים האחראים לאספקת דם לשריר הלב עצמו.

גורמי הסיכון למחלת לב כלילית כוללים בין היתר גורמים תורשתיים על רקע היסטוריה משפחתית של מחלות לב, וזאת  לצד גורמים התנהגותיים הכוללים בין היתר: יתר לחץ דם, סוכרת, סטרס ולחץ לאורך זמן, רמות גבוהות של טריגליצרידים וכולסטרול בדם, שימוש תכוף באלכוהול, עישון, צריכה מוגברת של מזונות שומניים, חוסר פעילות גופנית, השמנה וגורמים התנהגותיים נוספים.

מחלת לב כלילית – הסימפטומים

מחלת לב כלילית עלולה להתפתח בגופנו ללא כל תסמינים גלויים לעין עד לרגע בו חסימת העורקים הופכת למסכנת חיים. יחד עם זאת, חשוב לציין שתסמיני מחלת לב כלילית מופיעים בעיקר במקרים ומצבים בהם הלב צורך יותר חמצן (בזמן פעילות גופנית או מאמץ יתר כזה או אחר), אז עלולה להופיע תעוקת חזה. תעוקת חזה למעשה זהו מעין כאב בעצימות משתנה באזור החזה העלול להקרין גם ליד שמאל, לכתפיים, לגב וללסת התחתונה. תסמינים אלו מעידים בחלק גדול מהמקרים על סיכון להתקף לב ואליהם נלווים תסמינים כגון: זיעה קרה, צרבות, קשיי נשימה וסחרחורות.

חשוב לציין שהחולים במחלת לב כלילית חווים סוג של אירוע לבבי, כאשר 15% מתוכם חווים אירוע לבבי נוסף בתוך שלוש שנים. הישנות האירועים הלבביים בקרב חולי מחלת לב כלילית והנזק הרב הנלווה לשכיחותן, מחייב את האנשים הנמנים על קבוצת הסיכון למחלת לב כלילית, לקיים בדיקות שגרתיות באופן תכוף ולאמץ לעצמם אורח חיים בריא במסגרתו מושם דגש על תזונה נכונה, פעילות גופנית מתונה, הימנעות מעישון והרגלים טובים נוספים בהתאם להמלצות הרופא.

קבוצות הסיכון למחלת לב כלילית

  • השמנת יתר – בעלי עודף משקל נמצאים בקבוצת סיכון מוגבר לחלות במחלות לב
  • גברים מעל גיל 45 ונשים מעל גיל 55 הסובלים מהיחלשות כללית של הגוף
  • היסטוריה משפחתית של מחלות לב
  • אוכלוסיית המעשנים – עישון מהווה גורם מרכזי להתפרצותן של מחלות לב
  • נשים וגברים שאינם מקפידים על אורח חיים בריא ומצויים בסביבת עבודה דינמית ותובענית
  • נשים וגברים הסובלים מבעיות והפרעות שונות בשינה

בנוסף למחלת לב כלילית, נשים וגברים הנמנים על קבוצות הסיכון השונות עלולים לסבול ממחלות לב נוספות הכוללות בין היתר מחלת מסתמים המונעת מעבר דם חופשי לשריר הלב, מחלת אבי העורקים הפוגעת בעורק הראשי היוצא מהלב, מחלת אי ספיקת לב בה הלב איננו יכול לספק דם לאיברי הגוף השונים ומחלת עיבוי שריר הלב המגבילה את יכולת שאיבת הדם והעברתו מהלב לחלקי ותאי הגוף והפרעות בקצב הלב.

דרכי מניעה

טיפול מונע הינו טיפול משולב המצריך שינוי משמעותי בהרגלי החיים בהתאם לגורם הסיכון העיקרי. במידה והנמצאים ברמות סיכון גבוהות מעשנים, הם ידרשו להימנע מעישון, במידה והם סובלים מהשמנת יתר, הם ידרשו להנהיג הרגלי תזונה נכונה בשילוב דיאטה, במידה ומתמודדים עם סביבת עבודה תובענית, כך יעלה הצורך למצוא דרכים שונות להפחתת הסטרס והלחץ. בכל אחד מהמקרים הנ"ל, שילוב בין פעילות גופנית מתונה, הקפדה יתרה על תזונה נכונה ונטילת תוספי תזונה וויטמינים המחזקים את פעילות הלב, מהווים טיפול מונע מומלץ על ידי קרדיולוגים ורופאי משפחה.

בדיקה מקיפה למערכת הקרדיווסקולרית

כאשר אנשים נמצאים בקבוצות הסיכון למחלות לב וכלי דם, מומלץ עבורם לבצע בדיקות מקיפות להבנת מצבה של המערכת הקרדיווסקולרית ולקביעת רמת הסיכון שלהם להתפרצות מחלות אלו.

בניגוד לתפיסה הרווחת על פיה יש למדוד את רמות הכולסטרול ה"רע" ביחס לכולסטרול ה"טוב" ומתוך כך להחליט על אופן הטיפול (לרוב טיפול זה יהיה ע"י שימוש בסטטינים), כיום ההסתכלות על המערכת הקרדיווסקולרית בראי הרפואה הפונקציונלית מקיפה יותר ומאפשרת מתן טיפול מדויק אשר נועד לטפל בגורמים למחלות הלב וכלי הדם ובגורמי הסיכון המשמעותיים ולא רק בסימפטומים.

בין הגורמים המרכזיים הנמדדים היום הידועים ביכולתם להגדיל את הסיכון להתפרצות מחלות קרדיווסקולריות ניתן למצוא את רמות הכולסטרול המחומצן בדם, גודל חלקיקי הכולסטרול ואף סוגים ספציפיים של חלבון אשר מוביל להיווצרות נגעים טרשתיים ומגביר את הסיכון להתקפי לב, שבץ ועוד.

Send this to a friend