דמנציה והשפעתה על איכות החיים

מהי דמנציה? מהן המחלות העלולות להוביל לדמנציה? מהם שלבי המחלה והאם ניתן לאבחן דמנציה מבעוד מועד? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

דמנציה (בעברית – שטיון) היא למעשה הגדרה רפואית למצב בו מתקיימת ירידה משמעותית בתפקוד הקוגניטיבי על רקע מחלות שונות, המתאפיינת בירידה בתפקוד קליפת המוח. דמנציה מהווה את אחד מהגורמים העיקריים למוגבלות בקרב בני ובנות הגיל השלישי. בין יתר המחלות העלולות להוביל לדמנציה נהוג לכלול את מחלת האלצהיימר, מחלת דמנציה וסקולרית ומחלת דמנציה עם גופיפי לואי.

שכיחותה של מחלת הדמנציה

כ-10% מבני ובנות ה-65 ואילך סובלים מדמנציה, כאשר השכיחות עולה עם הגיל לשיעורים של כ-15% בקרב גילאי 65-74, 20% בקרב גילאי 75-80 וכ-30% בקרב גילאי 85 ומעלה. חשוב לציין שמחלת הדמנציה פוגעת באופן הדרגתי ביכולותיו הקוגניטיביות של החולה, כאשר בשלבים המתקדמים יותר מתרחשת גם פגיעה משמעותית ביכולותיו הפיזיות עד למצב בו הוא איננו יכול לבצע כל פעולה באופן עצמאי.

דמנציה – התסמינים בהתאם לשלבי התפתחותה

ההידרדרות בדמנציה מתרחשת בשלבים הדרגתיים שונים, כאשר כל שלב מתאפיין בתסמינים שונים. השלב המוקדם של הדמנציה המתאפיין בירידה בזיכרון וירידה בחוש ההתמצאות (מקום וזמן). בשלבים המתקדמים יותר של דמנציה חלה ירידה משמעותית בשיקול הדעת ובביצוע פעולות תפקודיות יומיומיות כגון רחצה, אכילה, שליטה על הסוגרים וכדומה. השלב המאוחר של הדמנציה מתאפיין בחוסר תפקוד מוחלט ומצריך טיפול סיעודי מסביב לשעון.

כפי שציינו, קיימות מספר מחלות העלולות להוביל לדמנציה, כאשר הנפוצה שביניהן היא מחלת האלצהיימר ממנה סובלים כ-70% מחולי הדמנציה. מחלת הפרקינסון מתאפיינת בהידרדרות הדרגתית המתפרשת לאורך 8 עד 10 שנים, כאשר תוחלת החיים הממוצעת מיום התפרצות המחלה ועד פטירתו של החולה הינה כ-8 שנים. מחלה נפוצה נוספת המובילה לדמנציה הינה מחלת דמנציה וסקולרית הנגרמת עקב חסימה בזרימת כלי הדם של המוח. מחלה זו עלולה לפרוץ על רקע שבץ מוחי או דימום מוחי ובחלק גדול מהמקרים היא מלווה בנזקים בלתי הפיכים כגון שיתוק. הגורמים למחלה זו יכולים לנבוע כתוצאה מקיומם של גורמי סיכון שונים, כגון סוכרת, מחלות לב, יתר לחץ דם ועוד. סוג נוסף של דמנציה מתרחש על רקע מחלת דמנציה עם גופיפי לואי. מחלה זו מתאפיינת בין היתר בירידה ביכולת החשיבה ותסמיניה יכולים להיות זהים לתסמיני מחלת הפרקינסון, לרבות רעד לא רצוני של כפות הידיים ואיברי תנועה נוספים, קישיון שרירים ועוד.

האם ניתן למנוע דמנציה?

על פי הערכות מומחים למחלות קוגניטיביות, כמחצית ממקרי הדמנציה מתרחשים על רקע גורמי סיכון נפוצים הקשורים לאורח החיים של החולה, לרבות תזונה לקויה, מחסור בויטמינים חיוניים למערכות הגוף, יתר לחץ דם, השמנת יתר, סוכרת, חוסר בפעילות גופנית, עישון ושתיית אלכוהול. לפיכך, הימנעות מגורמי הסיכון הנ"ל עלולה להפחית בצורה ניכרת את הסיכון לחלות באחת מהמחלות העלולות להוביל לדמנציה.

Eco-Lab מציגה: בדיקת פאנל קוגניטיבי מקיף לאבחון מתקדם של גורמי הסיכון לדמנציה

בניגוד לגישה במסגרתה מחלות קוגניטיביות מאובחנות לצורך מתן טיפול שמטרתו הפחתת תסמינים, אנו ב-Eco-Lab מציעים בדיקה מתקדמת המאבחנת את הסיבות וגורמי הסיכון למחלת הדמנציה, במטרה להוביל לבלימת הידרדרות המחלה ובמקרים מסוימים אף להוביל לשיפור משמעותי במצבו של החולה. האבחון מתבצע באמצעות בדיקה משולבת הכוללת דגימות צואה, שתן, שיער ודגימת דם ורידי וניתן לקיימה במספר מסלולים שונים בהתאם להחלטת הגורם המלווה ולהעדפת הנבדק ומשפחתו.

Send this to a friend