גיל המעבר – מה זה וכיצד מתמודדים עם זה?

גיל המעבר כרוך בשינויים הורמונליים אשר גורמים לסימפטומים שונים. ממה שינויים אלה נובעים ומה ניתן לעשות כדי להקל על התסמינים?

נשים רבות חשות אי נחת לשמע צמד המלים גיל המעבר, דבר הנובע בעיקר מחוסר הבנה של התהליכים שעובר הגוף אשר גורמים לשלל תופעות שיש לדעת כיצד להתמודד עמן. לעתים הבנת תהליכים אלו מאפשרת קבלה של השינוי שעובר על הגוף ועל הנפש, מה שמקל בהכרח על ההתמודדות עמם. זאת ועוד, כיום בזכות התפתחויות בתחום הרפואה הפונקציונלית נשים יכולות להתמודד עם האתגרים החדשים שמציב מולן גיל המעבר, בקלות רבה יותר.

גיל המעבר קורה לכולן. סביב גיל חמישים נחלש המחזור החודשי בהדרגה עד להפסקתו המוחלטת, דבר המסמן את הכניסה לגיל המעבר. כשמו כן הוא, עם גיל המעבר מתחיל שינוי במאזן ההורמונלי בגוף. שינוי זה מלווה בעובדה שהשחלות מייצרות פחות הורמונים, קצב המחזור הופך לא סדיר והמחזור הופך להיות קצר יותר עד הפסקתו. חלק מהנשים יעברו את גיל המעבר בצורה קלילה יחסית, לעומת אחרות שייסבלו מתסמינים קשים יותר.

מהם התסמינים הנלווים לשלב זה?

התסמינים שמלווים את גיל המעבר הם מגוונים וכוללים בין היתר גלי חום וזיעה מוגברת, ירידה בחשק המיני, יובש בנרתיק, עייפות, דיכאון, נדודי שינה, יובש ושינויים במרקם העור והתכווצות שרירי הרגליים. שינויים אלו עלולים להפריע לשגרת החיים התקינה, למצבי רוח משתנים ואף למצוקה רגשית הנובעת מהשיבושים בהתנהגות הטבעית של הגוף.

איך זה בא לידי ביטוי?

אחד מהתסמינים השכיחים ביותר בקרב נשים במהלך גיל המעבר הוא – גלי החום. גלי חום אלו אינם תוצאה של מזג האוויר, אלא של חוסר איזון הורמונלי שבעטיו הגוף מתחמם. תחושת החום עלולה להיות קיצונית ובהיעדר פתרון נשים חשות חוסר אונים מוחלט. זה יכול להיות בלילה עם יקיצה עקב זיעה מוגברת, מה שמוביל לקשיים בשינה או בימים קרירים שבהם גלי החום גורמים לאישה לחוש חריגה ושונה בסביבתה.

הסיבה לכך היא כאמור השינוי ההורמונלי, שבו התמעטות כמות הביציות בשחלות מביאה לירידה הדרגתית בכמות האסטרוגן אשר מיוצר על ידי השחלות, במקביל לירידה בייצור הפרוגסטרון.

התמודדות עם תסמיני גיל המעבר

ההתמודדות עם גיל המעבר ועם כל התסמינים שנלווים לו יכולה להתבצע בשני מישורים: טיפול קונבנציונלי וטיפול משלים. הטיפול הקונבנציונלי יכלול טיפול הורמונלי שמטרתו לספק לגוף את ההורמונים החסרים במטרה להביא לאיזון הורמונלי באופן מלאכותי. הטיפול המשלים יתבצע לרוב באמצעות תזונה מתאימה, צמחי מרפא ותוספי תזונה.

הפתרון התזונתי מתחשב בירידה ברמות האסטרוגן בדם תוך הימנעות ממזונות חמים ומאלכוהול שמגביר את גלי החום. ככלל מומלץ לשלב בתפריט לפחות 50% ירקות חיים ולהפחית מזונות מהחי שמועשרים בהורמונים סינטטיים. הקלה על התסמינים תתאפשר גם בעזרת צמחי מרפא ותוספי תזונה שיקלו על גלי החום, עייפות ומצבי רוח משתנים, יסייעו להגברת החשק המיני ויביאו לאיזון של רמות האסטרוגן.

מה קורה לגברים בגיל המעבר?

לא כולם יודעים אבל גיל המעבר לא מדלג על הגברים. הוא אמנם לא מביא שינויים קיצוניים כמו אצל נשים, אולם הוא מתאפיין בירידה הדרגתית בהפרשת ההורמונים הגבריים ובא לידי ביטוי בתסמינים כמו גלי חום, הזעה, השמנה, עצבנות וירידה בחשק המיני. משום שהשינויים הם הדרגתיים יותר קשה להבחין בהם ולא כל המומחים מקבלים את הטענה שגם גברים סובלים מגיל המעבר.

טיפול ממוקד ומותאם אישית

על מנת להוביל לטיפול ממוקד ויעיל שמטרתו להקל על נשים וגברים אשר סובלים מתסמינים שונים עקב הגעתם לגיל המעבר, ניתן לבצע בדיקה מקיפה של המערכת ההורמונלית.
בדיקה זו תיתן תמונה מלאה של מצבם של ההורמונים בגוף, תצביע על חוסר האיזון אשר גורם לתסמינים החריפים ותסייע בהתוויית התהליך הטיפולי באופן אישי עבור כל מטופל/ת ולא על פי פרוטוקולי טיפול מוגדרים מראש.

Send this to a friend