בלוטת התריס – מה חשוב לבדוק ומדוע?

בלוטת התריס היא חלק מהמערכת האנדוקרינית, היא מורכבת משתי אונות אשר מקנות לה צורת פרפר והיא נמצאת באזור הצוואר. בלוטת התריס חשובה לייצור הורמונים שאחראים על תפקודן של מערכות שונות בגופנו.

בלוטת התריס מייצרת את ההורמונים טירוקסין (T4) וטריודותירונין (T3). הורמונים אלו חיוניים לתפקוד תקין של המוח, הלב, השרירים ואיברים נוספים. בנוסף הם אחראיים על ויסות הטמפרטורה בגוף ומאפשרים לגופנו לנצל את האנרגיה שלו.

פעילות יתר של בלוטת התריס

פעילות יתר של בלוטת התריס נובעת מחוסר איזון בפעילות הבלוטה והיא גורמת להפרשה מוגברת של הורמונים. תסמינים האופייניים למצב זה הזעת יתר, נדודי שינה וירידה במשקל, היפר אקטיביות, בלט בעיניים, נפיחות בצוואר ועוד. ישנם גורמים שונים להתפתחות פעילות יתר של בלוטת התריס (היפרתירוידיזם), כאשר הנפוץ שבהם הוא מחלת הגרייבס שבה מערכת החיסון תוקפת את בלוטת התריס ומעודדת אותה לייצר עודף הורמונים. ניתן לסווג את פעילות היתר של בלוטת התריס לאחד משני מצבים: היפרתירואידיזם גלוי שיבוא לידי ביטוי בסימפטומים שתוארו לעיל, או היפרתירואידיזם תת קליני שבו רמת ההורמונים בגדר הנורמה ללא סימפטומים אופייניים למחלה.

היעדר טיפול בהיפרתירואידיזם או חוסר הצלחה באיזון רמות הורמוני התריס עלול להוביל לבעיות בריאותיות שונות כמו אי סדירות בקצב הלב ואוסטיאופורוזיס. הזנחה של היפרדירואידיזם עלול להיות קטלני ולהוביל למוות.

תת פעילות של בלוטת התריס

חוסר איזון של בלוטת התריס עלול להתבטא גם כתת־פעילות של בלוטת התריס, שתסמיניה האופייניים הם חולשה, עייפות, עצירות, עור יבש, שיבוש המחזור החודשי, ובהמשך גם דיכאון וירידה קוגניטיבית שתתבטא בהפרעה בזיכרון וחשיבה איטית. תת פעילות של הבלוטה עלול להוביל לפגיעה בפוריות של נשים וחשוב לאזן אותה בזמן הריון, כדי למנוע פגיעה בהתפתחות העובר.

תת פעילות של בלוטת התריס גורם לירידה בקצב חילוף החומרים והוא שכיח יותר בקרב נשים וקשישים.
זוהי הפרעה שכיחה בה הבלוטה לא מייצרת את כמות ההורמונים המספקת והיא עלולה להיגרם בשל מגוון סיבות, כאשר הנפוצה שבהן היא מחלת השימוטו – מחלה אוטואימונית שבה המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את בלוטת התריס ומביאה להאטה בפעילות שלה.
בנוסף, 5% מהנשים יחוו לאחר הלידה תת פעילות של בלוטת התריס. במקרים אלו התסמינים מופיעים שלושה-ארבעה חודשים לאחר הלידה ויחלפו מעצמם כעבור כמה חודשים.

תת פעילות של בלוטת התריס עלולה להיגרם גם כתוצאה מקרינה לאזור הצוואר בעקבות מחלה ממארת או שימוש ביוד רדיואקטיבי, דבר העלול להוביל לנזק בלתי הפיך בבלוטה.

תירואידיטיס (דלקת של בלוטת התריס) מהווה גם היא גורם לתת פעילות וישנן גם תרופות כמו ליתיום, אמיודרון או אינטרפרון שעלולות לפגוע בפעילותה של בלוטת התריס.

הטיפול בחוסר האיזון נועד לא רק להקל על התסמינים שתוארו אלא גם למנוע החמרה שתביא למצבים מסוכנים יותר.

בלוטת התריס ואורח החיים

בלוטת התריס מושפעת ממגוון גורמים ובהם התזונה, רעלים, מצב נפשי ועוד. אורח החיים המערבי שהביא אלינו חומרים מזיקים כמו כספית, עופרת, קדמיום, ארסן, פטלאתים וביספונול A שנמצאים בפלסטיק, כמו גם תרסיסי ברום בחקלאות וכלי מטבח שמכילים ברום, אשר ידוע כבעל השפעה מזיקה על פעילות הבלוטה. גם פלואור הנמצא במי השתיה עלול לשבש את פעילות בלוטת התריס ושל יתר הורמוני הגוף.

אבחון נכון לטיפול יעיל

אחד הדברים החשובים במקרה של הפרעה בפעילות של בלוטת התריס הוא אבחון נכון. הבדיקה הראשונית היא אמנם בדיקת רמות ה-TSH בדם אך בדיקה זו אינה מספקת. כדי להעניק טיפול מיטבי יש לערוך בירור מקיף ולבדוק מהן הסיבות להפרעה בפעילות הבלוטה.

אנו ב-Eco-Lab מציעים בדיקה מקיפה לאיתור הגורמים המשפיעים על תפקודה של בלוטת התריס.

הפרמטרים הנבדקים בבדיקה זו הם:

  • חוסרים תזונתיים ביוד וסלניום הפוגעים בתפקוד הבלוטה
  • בדיקת עודפי ברום
  • מתכות כבדות שיש להן קשר ישיר לפגיעה בתפקוד של הבלוטה: ארסן, קדמיום, ליתיום וכספית
  • T3 הפוך (RT3) המלמד על יכולת ההמרה ל T4 ל-T3 בגוף
  • גן DIO – גן זה אחראי על ייצור אנזים DIO אשר תפקידו להמיר את T4 ל-T3.
  • טירוזין – חומצת אמינו הקשורה לייצור הורמוני תריס, חסר של טירוזין מונע יצירת T4.

בדיקה זו מבוססת על דגימות שתן יבש ודם ורידי.

Send this to a friend