בלוטות האדרנל – כל מה שחשוב לדעת

תפקוד ירוד של בלוטות יותרת הכליה (בלוטות האדרנל) – מה המשמעות של תסמונת זו?

תפקוד ירוד של בלוטת יותרת הכליה מתבטא בעיקר בירידה בקצב ההפרשה או בשינוי דפוס ההפרשה של הורמונים, כולל קורטיזול. אנשים הסובלים מתת-תפקוד של בלוטת יותרת הכליה, בדרך כלל מתלוננים על עייפות, אך עלולים גם הם לחוות הפרעות שינה, שינויים במשקל, תשוקה עזה למלח ו/או סוכר, אלרגיות, חרדה, עצבנות, לחץ דם נמוך ועוד סימפטומים רבים.

מי סובל מתפקוד לקוי של בלוטת יותרת הכליה?

בדיקות מראות כי תופעת העייפות האדרנלית נפוצה בארצות הברית. מרפאות לרפואה תפקודית מצאו כי מעל 85% מהחולים חווים רמה מסוימת של תת-תפקוד של בלוטת יותרת הכליה או עייפות אדרנלית. עייפות אדרנלית אינה מפלה – היא עלולה להופיע אצל גברים ונשים כאחד וזה יכול לקרות בכל גיל. כיום, אנשים רבים בשנות העשרים המוקדמות לחייהם כבר חווים עייפות אדרנלית.

מה גורם לתפקוד לקוי של בלוטת יותרת הכליה?

תפקוד לקוי של בלוטת יותרת הכליה נובע מלחץ מתמשך או פתאומי. זה עלול להתחיל בפתאומיות, או להופיע כתוצאה מתקופות של מתח ממושך חוזר ונשנה. מקורות הלחץ עשויים להיות חיוביים או שליליים וכוללים גם בניהם (אבל לא רק):

  • מחלה מתמשכת
  • מתח פיזי – פציעה, דיאטה, ניתוח, התמכרות לטבק או אלכוהול וכו'
  • מתח רגשי – נישואין, גירושין, מוות של אדם אהוב, קשרי עבודה טעונים, הולדתו של תינוק חדש במשפחה, חוסר ביטחון כלכלי וכו'
  • לחץ סביבתי – זיהום כימי של אוויר, מים, מזון וכו'

תמיכה בבלוטת יותרת הכליה

פרוטוקולי תמיכה וטיפול מומלצים לסובלים מתפקוד ירוד של בלוטת יותרת הכליה כוללים:

  • שינוי באורח החיים כך שיכלול אימון גופני, הנחלת דפוסי שינה בריאים בשעות שינה אידיאליות בין 10:00 בלילה עד 9:00 בבוקר, תזונה מאוזנת המכילה ירקות רבים וכוללת שומנים וחלבונים בריאים, צחוק תכוף ותרגילי נשימות עמוקים
  • הימנעות מחשיפה לחומרי מזון אליהם המטופל אלרגי או רגיש, קפאין, אלכוהול וסוכרים מעובדים

חשוב לציין כי כל הסימפטומים עלולים להופיע בכל אחד מהשלבים השונים של תת-התפקוד של בלוטת יותרת הכליה.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, אקולאב פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה פונקציונליות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. אקולאב אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.

Send this to a friend