אסטמה וקוצר נשימה והקשר לבעיות במערכת העיכול

מהו תפקידה של מערכת העיכול? מהן הבעיות הנפוצות במערכת העיכול וכיצד הן קשורות לאסטמה וקוצר נשימה? כל מה שצריך וחשוב לדעת על הקשר בין בעיות במערכת העיכול לאסטמה, קוצר נשימה ואסטמה של העור בכתבה שלפניכם.

מערכת העיכול בגוף האדם היא מערכת מופלאה באורך של 9 מטרים, שמטרתה: קליטה, עיבוד, ספיגה ופליטה של מזון. מערכת זו מקושרת ישירות למערכת העצבים בגופנו והיא נחשבת לאחת ממערכות הגוף המרכזיות והמשפיעות ביותר על בריאותינו ואיכות חיינו, כאשר כל בעיה במערכת העיכול עלולה להוות גורם משמעותי להתפתחותן של בעיות ומחלות פיזיות ונפשיות כאחד.

בעיות נפוצות במערכת העיכול

כאבי בטן, צרבות, בחילות והקאות, קושי וכאב בבליעה, דימום בצואה, שלשולים ועצירות הם רק חלק מהסימפטומים היכולים להעיד על בעיה (כרונית או זמנית) במערכת העיכול, כאשר בין יתר הבעיות הנפוצות ביותר במערכת העיכול ניתן למצוא:

  • רפלוקס קיבתי ושטי – מצב בו חומצות הקיבה עולות חזרה לוושט וגורמות לתחושת צריבה (צרבת) באזור מרכז החזה. בעיה זו עלולה להופיע באופן כרוני והיא מלווה בסימפטומים כגון: בחילה, ריח רע מהפה, שחיקת שיניים, קושי בבליעה, בעיות בנשימה וכאב תדיר באזור החזה ובחלק העליון של הבטן.
  • טחורים – תופעה נפוצה ממנה סובלים כ-75% מהאוכלוסייה מעל גיל 45 בתדירות כזו או אחרת. טחורים הם למעשה דלקתיות של כלי הדם המצויים במערכת העיכול כאשר הופעתם עלולה לגרום לתחושת גרד וכאב באזור פי הטבעת.
  • תסמונת המעי הרגיז – תסמונת נפוצה המשפיעה על חייהם של 15%-25% מכלל האוכלוסייה הבוגרת (נשים סובלות מתסמונת זו עד פי שלושה מגברים). מעי רגיז מתאפיין בין היתר בכאבי בטן תדירים, נפיחות בטנית קבועה, שלשולים ועצירות.

בנוסף, קיימות מספר מחלות נפוצות הקשורות למערכת העיכול כגון: קרוהן וקוליטיס (מחלות מעי דלקתיות), צליאק, קנדידה ועוד.

בעיות במערכת העיכול והקשר שלהן לאסטמה וקוצר נשימה

מערכת העיכול בגופינו מרכזת בתוכה את רוב איברינו הפנימיים ומצויים בה למעלה מ-5 מיליארד תאי עצב, כאשר כל בעיה כרונית ו/או הפרעה זמנית במערכת העיכול, עלולה להשפיע בצורה כזו או אחרת על מערכת העצבים הכללית ובכך להחליש את המערכת החיסונית של גופינו. היחלשותה של מערכת העיכול עלולה להוביל לתופעות של חום ויובש ובכך להשפיע בצורה ישירה על מעטפת העור ואף להוביל להיווצרותה של מחלת האסטמה של העור.

ברפואה הסינית מקשרים את תופעת האסטמה ותסמיני האסטמה לא רק עם חולשת הריאות אלא גם עם חולשת מערכת העיכול. מערכת העיכול הינה בעלת תפקיד חשוב ומרכזי בסילוק הצטברויות של לחות בגוף ולכן כל חולשה של מערכת העיכול עלולה להוביל לתחושת מחנק, בעיות בנשימה ואף למצבי קוצר נשימה, כאשר אנשים הסובלים מצרבת כרונית אף עלולים לפתח עם הזמן אסטמה.

חשוב לציין שרפלוקס קיבתי ושטי מתרחש כאשר השריר האחראי לשמירה על המזון במערכת העיכול נרפה ולמעשה מאפשר לתוכן הקיבה לחזור לגרון. במקרים אלו, חומצת העיכול משפיעה על פעילותה של מערכת העצבים הקשורה לריאות, כאשר הידוק דרכי הנשימה כתגובה טבעית של הגוף למצבי הרפלוקס, עלולה לגרום לתחושת מחנק ולתסמינים של אסטמה.

כמו כן, חשוב לציין שרפלוקס קיבתי ושטי הינה תופעה שכיחה בקרב חולי אסטמה העלולים לסבול מהתקפות שיעול והתקפי קוצר נשימה. באחד מכתבי העת הנחשבים ביותר בארצות הברית בתחום הבריאות, התפרסם לאחרונה מחקר המעיד על כך שטיפול נקודתי בתופעת הריפלוקס הקיבתי עלול לסייע לחולי אסטמה להתמודד עם תסמיני האסטמה הכוללים בין היתר: שיעול, קוצר נשימה ותחושת כאב באזור החזה.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, אקולאב פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה פונקציונליות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. אקולאב אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.

Send this to a friend