אנמיה והקשר למערכת העיכול

כל מה שחשוב לדעת על הקשר ההדוק בין בעיות במערכת העיכול והספיגה לבין אנמיה

עייפות כרונית, חולשה כללית, סחרחורות וחיוורון הם רק חלק מהתסמינים הנלווים לאנמיה, שהיא למעשה מצב של חוסר דם בגוף הנוצר כתוצאה מירידה בתכולת ההמוגלובין בדם ו/או מחסור של תאי דם אדומים האחראיים לנשיאת ההמוגלובין.

נתוני ארגון הבריאות העולמי מעידים על כך שכ-80% מכלל אוכלוסיית העולם סובלים ממצב של חוסר דם בגוף מסיבות שונות בתקופות שונות של חייהם, כאשר 30% מתוכם עשויים לסבול מאנמיה. לרוב, נשים סובלות מאנמיה יותר מגברים, כאשר ההערכות מדברות על כך שאחת מכל 3 נשים עלולה לסבול מאנמיה במהלך חייה.

מהן הסיבות לאנמיה?

הסיבות המובילות למצבי אנמיה הן רבות ומגוונות והן כוללות בין היתר: ייצור מופחת של המוגלובין עקב חוסר של ברזל בתזונה (אנמיה מחוסר ברזל), ייצור לא תקין של כדוריות דם אדומות עקב חוסר בויטמין B12 וחומצה פולית (אנמיה מגלובלסטית), הרס מוגבר של כדוריות הדם האדומות מסיבות שונות (אנמיה המוליטית), ייצור לא תקין של המוגלובין מסיבות תורשתיות ועוד.

כמו כן, אנמיה עלולה להתפתח עקב בעיות ומחלות שונות הקשורות למערכת העיכול וזאת לנוכח תפקידה של מערכת העיכול לספוג את חומרי ההזנה מהמזון אל מחזור הדם. נשים וגברים הסובלים מבעיות שונות במערכת העיכול נוטים לסבול גם מיכולות ספיגה נמוכות, המשפיעות על יכולת הספיגה של ברזל, ויטמין B12 וחומצה פולית, החיוניים לתהליכי הייצור של המוגלובין וכדוריות דם אדומות.

תת ספיגה כמקור להתפתחותה של אנמיה

אנמיה מחוסר ברזל, או אנמיה הנוצרת עקב חוסר בויטמיןB12  וחומצה פולית, מהווים את הסוג הנפוץ ביותר מבין מצבי האנמיה השונים. חשוב לציין שגם בקרב נשים וגברים המקפידים על תזונה עשירה בברזל וויטמינים, עלולים להתפתח מצבי אנמיה כתוצאה מיכולות הספיגה הנמוכות.

תת ספיגה של מרכיבים תזונתיים החיוניים לייצור המוגלובין וכדוריות גם אדומות, הינו מצב אופייני לנשים וגברים הסובלים מבעיות שונות במערכת העיכול, לרבות מחלות מעי דלקתיות, מעי רגיז, מעי דליף וכדומה.

למעשה, ככל שהחברה מערבית ומתקדמת יותר, כך גדל מספרם של הסובלים מבעיות אלה, ככל הנראה עקב הרגלי תזונה לקויים, חשיפה מוגברת לרעלים ועומסים רגשיים המתמשכים לתקופות ארוכות.

במצבים אלה, ויטמינים ומינרלים הנחוצים לתפקוד תקין של מערכות הגוף לא יחדרו באופן אופטימלי את דופן המעי וישארו מחוץ למחזור הדם, דבר שלבסוף עלול להוביל להיווצרותה של אנמיה ושל בעיות בריאותיות אחרות.

לפיכך, קיימת חשיבות רבה לאבחונן של בעיות אלה ולטיפול בהן, כחלק מהמאמצים לטפל באנמיה על רקע של בעיות ספיקה ותפקוד לקוי של מערכת העיכול.

בנוסף, גם דימום סמוי במערכת העיכול הוא מהגורמים למחסור של ברזל ו-B12, אשר עלול לגרום לאנמיה.

מצב של אנמיה המתמשכת גם לאחר שנעשו מאמצים על מנת לטפל בה, כמו שינויים תזונתיים ונטילת תוספים, יכול להתריע על ליקויים חבויים במערכת העיכול, כמו דלקתיות, מעי דליף, מחסור באנזימי עיכול, חוסר איזון של המיקרוביום ועוד.

אבחון מקיף של מערכת העיכול

בנוסף לבדיקות הדם השגרתיות הנערכות בקרב אנשים המתמודדים עם תסמיני האנמיה ובמקרים בהם המקור להתפתחות אנמיה איננו קשור לתזונה דלה או בעיות תורשתיות, מומלץ לבצע את בדיקת ה-GI-MAP של מערכת העיכול.

בדיקת ה-GI-MAP היא הבדיקה המקיפה ביותר לאיתור בעיות וליקויים במערכת העיכול והיא מיועדת לצורך אבחון מדויק של – מזהמי מעיים כמו חיידקים ופטריות, פגיעה ברירית המעי ומצב של מעי דליף, יכולת הפירוק והעיכול של מזונות, רמות דלקתיות ועוד. ממצאיה המדויקים של הבדיקה מסייעים בהכנת תכנית טיפול ומניעה המותאמת לנשים ולגברים המתמודדים עם מצבי אנמיה, כתוצאה מבעיות במערכת העיכול והספיגה.

Send this to a friend