אלצהיימר ופגיעה ניוונית במוח

מה זה אלצהיימר? מה הם הגורמים למחלה? מה הם הסימפטומים למחלה והאם ניתן לאבחן אותה מבעוד מועד? כל מה שצריך וחשוב לדעת מחלת האלצהיימר בכתבה שלפניכם.

אלצהיימר הינה מחלה ניוונית של המוח המסווגת כמחלה פרוגרסיבית שלאורך זמן מובילה לשיבוש בתפקוד הקוגניטיבי של החולה ובסופו של דבר במרבית המקרים תוביל לפטירתו. הירידה בתפקוד המוחי בקרב חולי אלצהיימר הינה עקבית והדרגתית והיא נובעת כתוצאה מהופעתם של נזקים עדינים במוח "התוקפים" את תאי המוח באופנים שונים ובכך משבשים את העברת המידע בתוך המוח ולאורך זמן אף מובילים להרס תאי מוח תקינים.

מה הם הגורמים למחלה?

הגורמים למחלה אינם ידועים במדויק לעולם הרפואה, אך בין יתר הגורמים העיקריים למחלת האלצהיימר נהוג לכלול את הגיל הכרונולוגי כיוון שככל שאנשים מאריכים חיים כך גובר הסיכוי שלהם לפתח אלצהיימר, כמו כן, סגנון חיים לא בריא (עודף שומן, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה, עישון) ידוע כאחד מגורמי הסיכון להיווצרותה של המחלה, וזאת בנוסף לגורם הגנטי המגדיל אף הוא את הסיכון. יחד עם זאת חשוב לציין שרק כ-5% מהמתמודדים עם מחלת האלצהיימר, נושאים את המרכיב הגנטי למחלה ורובם מפתחים את המחלה בגיל צעיר יותר.

אלצהיימר – תסמינים

כמחלה פרוגרסיבית, נהוג לסווג את האלצהיימר לארבעה שלבים שונים: שלב הטרום תסמיני, השלב המוקדם, השלב האמצעי של המחלה והשלב המאוחר. בכל אחד מהשלבים עלולים להופיע תסמינים כאלו ואחרים, כגון:

  • בשלב המוקדם: קשיים בזיכרון לטווח הקצר, נטייה לאיבוד חפצים, קשיים בהתמצאות במרחב (זמן-מקום)
  • בשלב האמצעי: הפרעות התנהגותיות, חרדה, מחשבות שווא והזיות, רגזנות, קשיים בשליטה על הסוגרים
  • בשלב המאוחר: אי תפקוד מוחלט של החולה ותלות מלאה במטפלים בו

חשוב לציין שתוחלת החיים הממוצעת מרגע הופעת התסמינים בשלב המוקדם עד פטירתו של החולה הינה כ-8 שנים.
נכון להיום, לא נמצא מרפא למחלת האלצהיימר, יחד עם זאת קיימים טיפולים קונבנציונליים או פונקציונליים שמטרתם להאט את ההחמרה הקלינית ולסייע לתפקודי הקשב, הריכוז והזיכרון של החולה ובמקרים מסוימים אף לבלום את הידרדרות המחלה או להוביל לנסיגתה. בנוסף, ניתן לצמצם את הסיכון לחלות במחלת האלצהיימר באמצעות פעולות שונות כגון: הקפדה על פעילות גופנית מתונה גם בגילאים מתקדמים יותר, הקפדה יתרה על קיומה של פעילות שכלית-חברתית מכל סוג ולאורך זמן, נטילת ויטמינים ותוספי תזנה המסייעים לתפקוד תקין של תאי המוח וכדומה.

האם ניתן לאבחן את המחלה בעוד מועד?

אבחון מדויק של מחלת האלצהיימר יכול להתקיים כבר בשלבים המוקדמים של המחלה כאשר מתחילים להופיע הסימפטומים הראשוניים, כאשר מטרת האבחון היא לסייע לחולה ובני משפחתו לתכנן את צעדיהם בכל הנוגע להחלת שיטות טיפול שונות. אבחון המחלה מתבצע במסגרת הערכה מדוקדקת של התפקוד הקוגניטיבי לצד בדיקה גופנית ובדיקה נירולוגית אליהן מתווספת גם בדיקת מעבדה.

Eco-Lab מציגה: בדיקת פאנל קוגניטיבי מקיף לאבחון מתקדם של מחלות קוגניטיביות

בניגוד לגישה במסגרתה מחלות קוגניטיביות מאובחנות לצורך מתן טיפול שמטרתו הפחתת תסמינים, אצלנו ב-Eco-Lab, תוכלו למצוא בדיקה מתקדמת המאבחנת את הסיבות הגורמות למחלת האלצהיימר, במטרה להוביל לשיפור משמעותי במצבו של החולה. האבחון נעשה באמצעות בדיקה משולבת הכוללת דגימות צואה, שתן, שיער ודגימת דם ורידי וניתן לקיימה במספר מסלולים שונים בהתאם להחלטת הגורם המלווה ולהעדפת הנבדק ומשפחתו.

Send this to a friend